1. Introduktion till extruderingsprofiler i aluminium
Extruderingsprofiler av aluminium har blivit grundläggande komponenter inom modern teknik, konstruktion, fordon, förnybar energi och industriell automation. Extruderingsprocessen innebär att man tvingar upphettade ämnen av aluminiumlegering genom en formad stålform under extremt hydrauliskt tryck. Denna process ger kontinuerliga längdprofiler med komplexa, konstanta tvärsnitt som kombinerar lättviktsegenskaper med strukturell hållbarhet.
För internationella köpare, konstruktionsingenjörer och tillverkare av originalutrustning kräver valet av rätt aluminiumprofil utvärdering av flera kritiska faktorer. Materialegenskaper dikteras av legeringssammansättning, värmebehandlingstemperatur, tvärsnittsgeometri och ytbehandlingsmetoder. Att välja fel legeringskvalitet eller temperaturbeteckning kan leda till för tidigt mekaniskt fel, estetisk försämring, högre tillverkningskostnader eller onödiga monteringsutmaningar.
Denna omfattande tekniska guide ger en djupgående jämförande analys av de primära arkitektoniska och strukturella aluminiumlegeringarna, speciellt med fokus på 6061, 6063 och 6005A. Den bryter ner kemiska sammansättningar, mekanisk hållfasthet, temperaturtillstånd, ytbehandlingsprestanda och designtoleranser för att hjälpa inköpsteam och ingenjörer att välja den optimala extruderingsprofilen för deras specifika applikationskrav.
2. Kemisk sammansättning och metallurgi: 6061 vs. 6063 vs. 6005A
Prestandan hos en extruderingsprofil av aluminium är rotad i dess kemiska sammansättning. Standardextruderade profiler tillhör främst 6xxx-seriens aluminiumlegeringar, som har magnesium och kisel som sina huvudsakliga legeringselement. Dessa grundämnen bildar magnesiumsilicid (Mg2Si), en förening som gör legeringen värmebehandlad och känslig för utfällningshärdning.
2.1 Gränsvärden för kemisk sammansättning (ASTM B221 Standard)
Den exakta balansen mellan magnesium, kisel, koppar, krom och järn definierar bearbetningsbeteendet, extruderingshastigheten, formbarheten och styrkan efter åldring av varje legeringskvalitet.
| Legeringskvalitet | Kisel (Si) | Järn (Fe) | Koppar (Cu) | Mangan (Mn) | Magnesium (Mg) | Krom (Cr) | Zink (Zn) | Titan (Ti) | Aluminium (Al) |
| 6061 | 0,40 - 0,80 % | Max 0,70 % | 0,15 - 0,40 % | Max 0,15 % | 0,80 - 1,20 % | 0,04 - 0,35 % | Max 0,25 % | Max 0,15 % | Balans |
| 6063 | 0,20 - 0,60 % | Max 0,35 % | Max 0,10 % | Max 0,10 % | 0,45 - 0,90 % | Max 0,10 % | Max 0,10 % | Max 0,10 % | Balans |
| 6005A | 0,50 - 0,90 % | Max 0,35 % | Max 0,30 % | 0,09 - 0,50 % | 0,40 - 0,70 % | 0,10 - 0,30 % | Max 0,20 % | Max 0,10 % | Balans |
2.2 Metallurgiska skillnader och legeringskarakterisering
- 6061 aluminiumlegering : Ofta hänvisad till som strukturellt aluminium, 6061 innehåller högre halter av magnesium och kisel tillsammans med avsiktliga tillsatser av koppar (0,15 till 0,40 procent) och krom (0,04 till 0,35 procent). Koppar förbättrar den ultimata draghållfastheten och hårdheten, medan krom förfinar kornstrukturen och kontrollerar omkristallisation under värmebehandling. Högre legeringshalt ökar emellertid flödesspänningen under extrudering, vilket begränsar extruderingshastigheten och reducerar maximal sektionskomplexitet.
- 6063 aluminiumlegering : Allmänt erkänd som arkitektoniskt aluminium, 6063 har lägre magnesium- och kiselnivåer och nära noll kopparinnehåll. Denna rena formulering resulterar i lågt deformationsmotstånd under extrudering, vilket möjliggör smidig extrudering genom komplexa flerhålsformar. Det ger också tunna väggtjocklekar och överlägsen ytjämnhet, vilket gör den till den föredragna legeringen för anodisering.
- 6005A aluminiumlegering : Placerad mellan 6061 och 6063, 6005A innehåller kontrollerat mangan- och krominnehåll för att öka styrkan och segheten utan att nämnvärt ge avkall på extruderbarheten. Den erbjuder överlägsen böjmotstånd och slaghållfasthet jämfört med 6063 samtidigt som den bibehåller bättre extruderingshastighet än 6061.
3. Jämförelse av mekaniska egenskaper och bärande kapacitet
Ingenjörer måste välja aluminiumlegeringar baserat på specifika mekaniska belastningskriterier, såsom sträckgräns under spänning, slutlig draghållfasthet, töjning och ythårdhet.
3.1 Mekanisk egenskapsmatris för vanliga extruderingshärdare
Det mekaniska beteendet varierar avsevärt beroende på legeringssammansättningen och den applicerade värmebehandlingsprocessen.
| Egenskapsparameter | 6063-T5 | 6063-T6 | 6061-T6 | 6005A-T6 | Konstruktionsstål (referens) |
| Ultimate draghållfasthet (MPa) | 150 - 185 | 205 - 245 | 290 - 310 | 260 - 280 | 400 - 550 |
| Avkastningsstyrka (0,2 % offset, MPa) | 110 - 130 | 170 - 210 | 240 - 276 | 215 - 240 | 250 - 350 |
| Förlängning vid brytning (%) | 8 - 12 | 10 - 14 | 8 - 12 | 8 - 10 | 20 - 25 |
| Brinell hårdhet (HBW) | 60 - 65 | 73 - 80 | 95 - 100 | 85 - 90 | 120 - 160 |
| Trötthetsgräns (MPa) | 60 | 69 | 96 | 85 | 180 |
| Elasticitetsmodul (GPa) | 68.9 | 68.9 | 68.9 | 69.5 | 200 |
| Densitet (g/cm3) | 2.70 | 2.70 | 2.70 | 2.71 | 7.85 |
3.2 Strukturell belastningsanalys: 6061 vs. 6063
- Yield och dragprestanda : 6061-T6 uppvisar cirka 30 till 40 procent högre sträckgräns och maximal draghållfasthet än 6063-T6. För strukturella ramar, montering av tung utrustning, underramar för bilchassier och bärande takstolar, tillåter 6061-T6 konstruktörer att minska profilväggtjockleken samtidigt som säkerhetsmarginalerna bibehålls.
- Nedböjning och elasticitetsmodul : Både 6061 och 6063 har en identisk elasticitetsmodul på cirka 68,9 Gigapascal. Detta innebär att under rena elastiska böjningsförhållanden där spänningen inte överskrider sträckgränsen, kommer profiler av 6061 och 6063 med samma tvärsnittsgeometri att avböjas exakt lika mycket. Hög hållfasthet ökar inte styvheten; styvhet styrs helt av tvärsnittströghetsmoment (I-värde) och geometridesign.
- Utmattningsmotstånd : 6061-T6 ger en utmattningsstyrka på 96 megapascal jämfört med 69 megapascal för 6063-T6. För komponenter som utsätts för dynamisk cyklisk belastning, cykliska vibrationer eller upprepade strukturella stötar erbjuder 6061-T6 längre livslängd mot mikrosprickor och utmattningsbrott.
4. Värmebehandlings- och tempereringsbeteckningar (T4, T5, T6)
Extruderingsprofiler av aluminium får en betydande del av sin slutliga styrka från utfällningshärdning, även känd som artificiell åldring. Att förstå tempereringsbeteckningar är avgörande när man läser tekniska ritningar och beställer råa extruderingar.
4.1 Förklaring av vanliga extruderingshärdningar
- T4 Temperation (lösning värmebehandlad och naturligt åldrad) : Aluminiumprofilen är lösningsvärmebehandlad vid förhöjda temperaturer, släckt och får åldras naturligt vid rumstemperatur till ett väsentligen stabilt tillstånd. T4-profiler bibehåller utmärkt kallformbarhet, duktilitet och böjbarhet, vilket gör dem lämpliga för kallböjning efter extrudering, sträckning eller svåra formningsoperationer.
- T5-temperering (kyld från förhöjd temperatur och artificiellt åldrad) : Profilen lämnar extruderingsformen vid temperaturer över lösningströskeln (cirka 500 grader Celsius), genomgår snabb luftkylning eller vattendimma släckning precis vid pressens utloppsbord och placeras därefter i en ugn för artificiell åldring (vanligtvis 175 till 195 grader Celsius under 4 till 8 timmar). T5-temperering minimerar termisk distorsion och inre restspänning, vilket gör den idealisk för tunnväggiga arkitektoniska former, dörrkarmar och gardinväggsprofiler där dimensionsstabilitet är av största vikt.
- T6 Temperation (lösning värmebehandlad och artificiellt åldrad) : Profiler genomgår intensiv forcerad vattensläckning omedelbart efter att de lämnat extruderingspressen eller återuppvärms i en off-line lösningsugn, kyls snabbt i vatten och åldras sedan artificiellt i en uppvärmningsugn. T6-temperering uppnår maximal nederbördshärdning av Mg2Si-fasen, vilket ger maximal draghållfasthet, hårdhet och slitstyrka.
4.2 Jämförande matris av tempereringsegenskaper
| Tempererat tillstånd | Släckningsprocess | Artificiellt åldrande | Styrkenivå | Dimensionell stabilitet | Kallböjningsprestanda |
| T4 | Snabbvatten / fläkt | Inga (naturlig ålder) | Måttlig | Måttlig | Utmärkt |
| T5 | Forcerad luft/dimma | Ja (Standard ugn) | Medium-Hög | Utmärkt | Rättvist |
| T6 | Intensiv vattensläckning | Ja (förlängd ugn) | Max | Bra till Fair | Begränsad |
5. Ytbehandlings- och beläggningstekniker
Extruderade aluminiumprofiler utvecklar naturligt en tunn passiv aluminiumoxidfilm (5 till 10 nanometer tjock) när de utsätts för syre. Emellertid kräver industriella, marina, arkitektoniska och dekorativa miljöer tekniska ytbehandlingar för att förbättra korrosionsbeständigheten, slitstyrkan, färgens enhetlighet och elektrisk isolering.
5.1 Anodisering (elektrokemisk oxidation)
Anodisering är en elektrokemisk omvandlingsprocess som förtjockar den naturliga aluminiumoxidbeläggningen till ett integrerat, hårt, poröst anodiskt lager. Profilen är nedsänkt som anod i ett svavelsyraelektrolytbad medan likström tillförs.
- Skikttjocklek : Standard arkitektonisk anodisering sträcker sig från 10 till 15 mikron för interiör/mild exteriör användning, och 20 till 25 mikron för marin eller tung industriell atmosfärisk exponering (Qualanod Class 20/25).
- Färgning : Den porösa oxidfilmen kan färgas via elektrolytisk färgning med metallsalter (som tenn eller kobolt) för att producera champagne, brons, mörk brons och svarta nyanser, eller genom nedsänkning av organiskt färgbad.
- Legering lämplighet : 6063 är den främsta legeringen för anodisering på grund av dess låga järn- och kopparinnehåll, vilket ger ett lysande, klart, enhetligt metalliskt utseende. Däremot anodiseras 6061 till en något mörkare, gråaktig nyans på grund av koppar- och krombeståndsdelar.
5.2 Elektrostatisk pulverlackering
Pulverlackering innebär att man sprutar elektrostatiskt laddat torrt värmehärdande polymerpulver på en noggrant förbehandlad aluminiumextruderingsprofil. Profilen bakas sedan i en härdningsugn vid 180 till 200 grader Celsius, smälter och tvärbinder pulvret till ett kontinuerligt skyddsskikt.
- Beläggningstjocklek : Standard torrfilmtjocklek varierar mellan 60 och 120 mikron.
- Standarder : Högpresterande arkitektoniska beläggningar uppfyller specifikationerna AAMA 2603, AAMA 2604 eller AAMA 2605 (Qualicoat Class 1, 2 eller 3).
- Fördelar : Obegränsad färgtillgänglighet (RAL-färgmatchningspalett), olika glansval (matt, satin, högblank), texturerade ytbehandlingar, utmärkt slagtålighet och eliminering av utsläpp av organiska lösningsmedel (VOC-fri).
5.3 Elektroforetisk beläggning (E-beläggning)
Elektrofores kombinerar anodisering med ett sekundärt elektroavsatt vattenlösligt hartstäckskikt. Efter standardanodisering sänks den våta profilen ned i en akryl- eller epoxibeläggningstank under likström, som avsätter en likformig polymerfilm inuti och över de anodiska porerna innan värmehärdningen.
- Egenskaper : Kombinerad skikttjocklek är vanligtvis 15 till 25 mikron. Den ger hög ytjämnhet, ultraklar metallglans, hög hårdhet (upp till 3H till 4H pennhårdhet) och överlägsen motståndskraft mot kemikalier och saltsprutning jämfört med standardanodisering.
5.4 PVDF (Polyvinylidenfluorid) flytande beläggning
PVDF flytande färgsystem, vanligtvis hänvisade till under handelsnamn som Kynar 500 eller Hylar 5000, använder fluorpolymerhartsteknologi blandad med hållbara keramiska pigment. PVDF-beläggningar, som appliceras som ett flerskiktssystem (primer, färgskikt och valfri klar täckfärg), erbjuder hög motståndskraft mot nedbrytning i atmosfären.
- Prestanda : Uppfyller AAMA 2605 prestandakriterier. Den uppvisar överlägsen motståndskraft mot ultraviolett strålning, kritning, färgblekning, surt regn och marin saltspray.
- Primär tillämpning : Höghus arkitektoniska gardinväggar, monumentala byggnader och kustindustrianläggningar utsatta för svåra väderförhållanden.
5.5 Ytbehandling Teknisk specifikationsmatris
| Behandlingsmetod | Typisk tjocklek | Korrosionsbeständighet (saltspraytest) | UV- och färgstabilitet | Repa & hårdhet | Primär legeringspreferens |
| Rensa anodisera | 10 - 25 mikron | Utmärkt (1,000 hours) | Enastående | Mycket hög (8-9 Mohs) | 6063 (bästa klarhet) |
| Pulverlackering | 60 - 120 mikron | Mycket bra (1 000 - 3 000 timmar) | Bra till enastående | Måttlig to High | 6063, 6061, 6005A |
| Elektrofores | 15 - 25 mikron | Superior (2 000 timmar) | Utmärkt | Hög (3H - 4H) | 6063 |
| PVDF-beläggning | 30 - 45 mikron | Exceptionell (4 000 timmar) | Max / Unmatched | Måttlig | 6063, 6061, 6005A |
6. Extruderingstoleranser, designregler och formkonstruktion
Att designa en effektiv aluminiumprofil kräver förståelse av profilgeometri, väggtjockleksfördelning, symmetrisk viktbalans och tillverkningstoleranser. Korrekt design minskar slitaget på formen, förhindrar förvrängning av materialflödet och minimerar produktionskostnaderna.
6.1 Måtttoleransstandarder
Internationell produktion av aluminiumprofiler följer standardiserade dimensionstoleranser som fastställts av organisationer som ASTM (American Society for Testing and Materials) och EN (European Committee for Standardization).
- ASTM B221 / ANSI H35.2 : Reglerar dimensionella toleranser för strängsprutade solida, halv-ihåliga och ihåliga profiler av aluminium i Nordamerika.
- EN 755-9 & EN 12020-2 : Definierar standardprecisionstoleranser för europeiska arkitektoniska och tekniska extruderingar. EN 12020-2 gäller specifikt för strukturella profiler med hög precision som kräver snäva passningstoleranser.
6.2 Huvudprinciper för extrudering
- Enhetlig väggtjocklek : Plötsliga övergångar mellan tjocka och tunna sektioner orsakar ojämna kylningshastigheter under extrudering. Tunna sektioner svalnar snabbt och drar ihop sig snabbare, vilket resulterar i profilskev, sjunkmärken på yttre synliga ytor och inre restspänningar. Övergångszoner bör innehålla gradvisa radier snarare än stegändringar.
- Symmetriskt formflöde : Tvärsnittsformer bör vara så symmetriska som möjligt i förhållande till de vertikala och horisontella mittlinjerna. Asymmetriska former orsakar ojämn materialflödeshastighet genom stålformens land, vilket leder till profilvridning och böjning.
- Hörnradier : Undvik skarpa 90-graders inre och yttre hörn. Genom att införliva en minsta radie på 0,5 till 1,0 millimeter vid inre hörn minskar spänningskoncentrationerna i både extruderingsstålet och den färdiga aluminiumprofilen.
- Gräns för tungkvot : Tungförhållandet hänvisar till bredden på en öppen kanal i förhållande till dess djup. Djupa, smala kanaler ökar kraften på stålformens tunga, vilket ökar risken för formbrott. Spontförhållanden bör i allmänhet hållas under 3:1 för standardsträngsprutningar, även om förhållanden upp till 5:1 kan uppnås med hjälp av specialiserade verktygsstål.
7. Tillverkning, CNC-bearbetning och monteringsteknik
De flesta industriella aluminiumprofiler kräver tillverkning efter extrudering, inklusive skärning till precisionslängder, borrning, fräsning, gängning, bockning och sammanfogning före installation i slutmontering.
7.1 Precisions-CNC-bearbetningsegenskaper
- Bearbetbarhet av 6061-T6 : Hög strukturell hårdhet (95 HBW) tillåter höghastighets CNC-fräsning, svarvning och borrning. Spån bryter rent av skärverktygets egg, vilket förhindrar uppbyggd eggbildning och ger överlägsen bearbetad ytfinish.
- Bearbetbarhet av 6063-T5/T6 : Lägre hårdhet (60 till 75 HBW) gör 6063 mer benägen för gummiartade spån som kan fästa vid skärverktyg om skärhastigheter, matningshastigheter och kylsmörjning inte kontrolleras korrekt. Snabbfräsar med enkel eller två räfflor i aluminiumgeometri med polerade räfflor rekommenderas för bearbetning av 6063.
7.2 Sammanfognings- och svetsteknik
Aluminiumprofiler kan sammanfogas med hjälp av mekaniska fästelement, strukturell limning eller termiska svetsmetoder.
- Gas Tungsten Arc Welding (GTAW / TIG) och Gas Metal Arc Welding (GMAW / MIG) : 6061 och 6063 är värmebehandlingsbara legeringar. Under svetsning skapar lokal värmetillförsel en värmepåverkad zon (HAZ) intill svetssträngen. HAZ upplever lokal glödgning, vilket minskar den mekaniska hållfastheten i den zonen med cirka 30 till 50 procent jämfört med modermetallvärden. Strukturella beräkningar måste ta hänsyn till denna hållfasthetsminskning, eller så måste värmebehandling och åldring efter svetslösning tillämpas. Rekommenderade tillsatslegeringar inkluderar 4043 (Al-Si) för allmänna applikationer eller 5356 (Al-Mg) för högre fogduktilitet och eftersvetsanodiseringsfärgmatchning.
- Friction Stir Welding (FSW) : Friction stir welding är en solid-state fogteknik som använder ett roterande verktyg för att generera friktionsvärme, plastiskt sammanfoga aluminiumprofiler utan att smälta materialet. FSW undviker hetsprickbildning, porositet och allvarlig HAZ-hållfasthetsförsämring, vilket gör den idealisk för sammanfogning av breda extruderade panelenheter i järnvägsvagnar, batteribrickor och marint däck.
8. Teknisk urvalsmatris efter branschapplikation
För att hjälpa konstruktionsingenjörer och inköpschefer att välja den optimala kombinationen av legering, temperering och finish, framhäver matrisen nedan rekommenderade profilspecifikationer för kärnindustrisektorer.
| Applikationssektorn | Specifik applikation | Rekommenderad legering och härdning | Primär ytbehandling | Key Engineering Driver |
| Arkitektonisk byggnad | Fönsterbågar, dörrar, gardinväggar, skyltfönster | 6063-T5 / 6063-T6 | Anodiserad (15-25um) / Pulverlackering / PVDF | Överlägsen estetik, komplex ihålig geometri, korrosionsbeständighet |
| Solenergi och förnybar energi | Monteringsramar för solpaneler, spårskenor | 6005A-T6 / 6061-T6 | Klaranodiserad (10-15um) | Högt hållfasthet-till-viktförhållande, vindlastmotstånd, snabb fältmontering |
| Fordon & EV | Batterikapslingsramar, krockbalkar, takreling | 6061-T6 / 6005A-T6 | Kromatfri konvertering / E-beläggning | Slagenergiabsorbering, hög sträckgräns, svetsbarhet |
| Industriell automation | Modulär inramning med T-spår, transportörstyrningar, robotportaler | 6063-T6 / 6061-T6 | Klaranodiserad | Exakta dimensionella toleranser, reptålighet på ytan, strukturell styvhet |
| Elektronik & VVS | LED kylflänsar, inverterkapslingar, värmeväxlare | 6063-T5 | Anodiserad / Elektrofores | Hög värmeledningsförmåga (1200 W/m K), fin tunn-fin extruderbarhet |
| Transport & Marin | Lastbilskarossgolv, båtlandgångar, järnvägsinteriörramar | 6061-T6 / 6005A-T6 | Marine-Grade Pulverlackering / Anodiserad | Korrosionsbeständighet i kloridmiljöer, dynamisk utmattningshållfasthet |
Vanliga frågor
FAQ 1: Vad är den primära skillnaden mellan 6061 och 6063 aluminiumextruderingsprofiler?
Den största skillnaden ligger i kemisk sammansättning, styrka och ytbehandlingsprestanda. 6061 innehåller högre halter av magnesium och kisel, tillsammans med tillsatt koppar och krom. Detta gör 6061-T6 cirka 30 till 40 procent starkare än 6063-T6, vilket gör den idealisk för tunga lastbärande konstruktionsapplikationer. Däremot har 6063 en renare sammansättning med låg kopparhalt, som erbjuder exceptionell extruderbarhet till komplexa eller tunnväggiga former och ger en överlägsen anodiserad ytfinish för arkitektoniska applikationer.
FAQ 2: Varför föredras 6063-legering framför 6061 för anodiserade arkitektoniska profiler?
6063-aluminium innehåller praktiskt taget ingen koppar och lågt järninnehåll, vilket gör att det kan bilda en mycket likformig, klar, ljus anodisk oxidfilm vid elektrolytisk bearbetning. 6061 innehåller koppar (0,15 till 0,40 procent) och krom, som bildar mikrobeståndsdelar faspartiklar som sprider ljus, vilket resulterar i ett något mörkare, gråaktigt eller fläckigt utseende efter anodisering. För visuella arkitektoniska komponenter ger 6063 överlägsen ytkonsistens och färgglans.
FAQ 3: Hur påverkar temperaturbeteckningen prestandan hos en aluminiumprofil?
Tempereringsbeteckningar indikerar värmebehandlingen och den mekaniska bearbetningen som appliceras på aluminiumprofilen. T4-temperering erbjuder till exempel måttlig styrka med hög duktilitet, vilket gör den lämplig för profiler som kräver kallböjning efter extrudering. T5-temperering produceras genom luftkylning vid extruderingspressen följt av artificiell åldring, vilket ger god styrka och dimensionsstabilitet med minimal termisk distorsion. T6-temperering innebär aggressiv vattensläckning och förlängd artificiell åldring, vilket uppnår maximal draghållfasthet och hårdhet för bärande strukturer.
FAQ 4: Kan extruderingsprofiler av aluminium ersätta konstruktionsstål i bärande ramar?
Ja, aluminiumprofiler kan ersätta konstruktionsstål i många lastbärande applikationer, vilket ger en viktminskning på cirka 60 procent. Medan aluminium har ungefär en tredjedel av stålets densitet och elasticitetsmodul (68,9 GPa vs 200 GPa), kan konstruktionsingenjörer kompensera för lägre styvhet genom att öka profilens tvärsnittsdjup och optimera sektionströghetsmomentet. Aluminium ger också naturlig korrosionsbeständighet, vilket minskar långsiktiga underhållskostnader förknippade med stålrostskydd.
FAQ 5: Vad orsakar skevhet eller vridning i extruderade aluminiumprofiler under tillverkning?
Vridning och vridning beror typiskt på ojämn metallflödeshastighet genom strängsprutningsdynan, ojämn kylning över asymmetriska tvärsektioner när profilen lämnar dynan, eller ojämn spänningsavlastning under sträckning. Att designa profiler med enhetlig väggtjocklek, balanserad tvärsnittssymmetri och korrekta övergångsradier hjälper till att säkerställa ett jämnt materialflöde och enhetlig kylning, och bibehåller snäva dimensionella rakhetstoleranser.
Branschreferenser och standarder
- ASTM B221 / B221M : Standardspecifikation för extruderade stänger, stänger, tråd, profiler och rör av aluminium och aluminiumlegering. ASTM International, West Conshohocken, PA.
- EN 755 (del 1-9) : Aluminium och aluminiumlegeringar - Extruderad stav/stång, rör och profiler. Europeiska standardiseringskommittén (CEN), Bryssel.
- EN 12020 (del 1–2) : Aluminium och aluminiumlegeringar - Extruderade precisionsprofiler i legeringar EN AW-6060 och EN AW-6063. Europeiska standardiseringskommittén (CEN), Bryssel.
- Aluminiumföreningen : Aluminiumstandarder och -data (ASD) , Washington, D.C.
- AAMA 2605 : Frivillig specifikation, prestandakrav och testprocedurer för överlägsna organiska beläggningar på aluminiumprofiler och paneler. Fenestration & Glazing Industry Alliance (FGIA).
- ASM International : ASM Handbook, Volym 2: Egenskaper och urval: Icke-järnlegeringar och specialmaterial. ASM International, Materials Park, OH.